Gimnastyka umysłu!

Gimnastyka umysłu!


 Z tego tekstu dowiesz się:
  • jak wygląda "szkicowanie" projektu w moim wykonaniu,
  • jak przedstawiała się kuchnia przed zmianami oraz jaki byłby efekt, gdyby jedynie wymieniono fronty i blaty,
  • jakie fajne laminaty można zastosować w projekcie o dość ograniczonym budżecie :)

Zaczęło się od prośby o pomoc w doborze materiałów na fronty i blat w kuchni, która miała być tylko odnowiona... "Korpusy zostają, wymieniamy tylko drzwiczki pani Aniu". Ponieważ jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia, zwłaszcza w kuchni, to powstało kilka wersji a właściwie szkiców dla tego projektu, z nieco zmodyfikowanym układem mebli i różnymi materiałami. Krawędzie korpusów przecież trzeba by malować, a i miejsca na mikrofalówkę nadal mało...

Z pierwotnej koncepcji, która zakładała, że szafki wiszące będą miały dwie głębokości, a część dzienną i aneks będzie oddzielał prosty blacik zostało niewiele.
Szafki wiszące owszem, są, ale nie na całą szerokość wnęki i nie na głębokość 30 i 50 cm tylko zamknięte w formie prostokąta o wymiarach 200x100 cm i standardowej głębokości, tak, żeby spokojnie schować okap i zapewnić wygodny dostęp do przechowywanych rzeczy ale nie zamykać kratki wentylacyjnej. Jest też blat oddzielający obie części funkcjonalne, dodałam jednak do niego jeszcze szafki poniżej, dostępne z obu stron: w ten sposób mamy dodatkowe miejsce na przechowywanie (szafka trzydrzwiowa WGS 86x35x90 cm) oraz otwarte półki, które dadzą schronienie mikrofalówce tak niezbędnej w życiu pana domu!
Inwestor narzekał, że ma niewiele blatu roboczego, a nie ma wcale miejsca do spożywania posiłków. Oprócz wyższej zabudowy, która jednocześnie jest oczywiście blatem roboczym, pojawił się też, jako przedłużenie, niewielki stolik, który jednak rozwiązuje problem :)

Tak przemyślana kuchnia musi mieć odpowiednie sąsiedztwo, a nie byłabym sobą, gdybym nie potraktowała tego pomieszczenia całościowo... W tej chwili bowiem, z blatem oddzielającym wnękę kuchenną i pokój, sąsiaduje kanapa. Utrudnia to znacznie korzystanie z hokerów, a nawet zakłóca przebieg naturalnej ścieżki pomiędzy kuchnią a miejscówką do oglądania filmów ;)
Tym samym stało się jasne, że kanapa musi odejść do innego, lepszego miejsca. Okazała się nim przeciwległa ściana, a właściwie jej najbliższe okolice. Na ścianie zostaje zabudowa książkowa, bo bez niej ten ogrom materiału nie miałby właściwej oprawy. Na ścianie, gdzie dotychczas była kanapa, zaplanowana została zabudowa tv (IKEA). Kanapa odsunięta na bezpieczną odległość tworzy wygodne przejście na balkon, a jednocześnie zapewnia swobodny do istniejących regałów książkowych i co ważne- da miejsce na jeszcze kilka tytułów w niskim regale ustawionym z tyłu tego tapicerowanego mebla. Teraz, zgodnie z potrzebami inwestora: żyć, czytać, grać i nie umierać!
:)


koncepcja 1, widok A


koncepcja 1, widok C


koncepcja 1, widok na salon z aneksem


koncepcja 1, widok D (istniejące regały książkowe)


koncepcja 2


koncepcja 3


koncepcja 4


koncepcja 4a


koncepcja 4a, widok szafek na TV z "marmurem"

Tak wyglądałoby pierwsze podejście, czyli bez zmian w układzie szafek dolnych i górnych ale z dodatkowymi szafkami wiszącymi o głębokości  500mm. Pojawia się jednak wysoka szafka +stolik.
stary układ na ścianie A, nowy barek i stół
stary układ mebli na ścianie A, nowy barek i stół, nieoczekiwana zmiana miejsc TV i kanapy :)

 

A tak wyglądałaby kuchnia według początkowych wytycznych Inwestora:


stary układ mebli + blat/barek z miejscem na mikrofalówkę
stary układ mebli + barek obok kanapy


kuchnia przed zmianami (bałagan trzeba wybaczyć! trwał remont, była kontuzja...)




Materiały alternatywne dla zestawienia lakierowany mdf + dębowy blat:











Komentarze

Popularne posty