Skandi żłobek

Skandi Żłobek czyli przyjazna przestrzeń dla najmłodszych!


Z tego tekstu dowiesz się:
  • Jakie wymagania stoją przed inwestorem otwierającym placówkę dla dzieci,
  • Jak w ciekawy sposób można zaaranżować przestrzeń o specjalnym znaczeniu ;)

Żłobek, dla którego projektowałam wnętrza działał już od kilku lat, w związku z tym potrzebne było odświeżenie ścian, wymiana wykładzin itd. Ponieważ dotychczas placówka nie miała żadnego "motywu przewodniego" czy też spójnej identyfikacji wizualnej, mogliśmy podejść do procesu projektowego niemal bez obciążeń, istna tabula rasa! Właściciele, z racji swoich zainteresowań i fascynacji poprosili więc o wykorzystanie we wnętrzu skandynawskiego klimatu. A konkretnie mówiąc: miały się tu pojawić nawiązania do norweskiego wybrzeża... Ponieważ jednak linia brzegowa w Norwegii jest bardzo długa :) to i możliwości dało nam to dużo!

Pierwszym nawiązaniem stała się paleta barw, która z jednej strony musiała być dość chłodna i stonowana, z drugiej jednak powinna ocieplać i rozjaśniać w sumie ciemne wnętrze. W związku z tym (oraz z ograniczeniami wynikającymi z niezbyt rozbudowanej palety kolorów dla wykładzin z atestem trudnopalności w akceptowanej przez inwestora cenie) podłoga przeistoczyła się w stalowe morze, wykończone panelami winylowymi oraz miękką wykładziną dywanową, a przepiękna fototapeta z widokiem bajkowego klifu (wykonana przez moją przyjaciółkę i współpracowniczkę, Edytę Gardo) jest elementem spinającym całą koncepcję. Tapeta wykorzystana została także do zaprezentowania zmienności lasu w ciągu roku, gdzie wesołe postaci zwierząt symbolizują każde z dzieci i pokazują, w którym miesiącu smyk ma urodzinki. Zestaw 12 rysunków znajduje się w części ze stolikami.
Ze względu na szkody, jakie potrafią wyrządzić małe rączki, właściciele zdecydowali się na wykończenie ścian okładziną - laminat w kolorze bielonej sosny jest odporny na uderzenia i łatwościeralny, doskonale sprawdza się jako lamperia! Wykończenie krawędzi to najprostsze ozdobne listwy drewniane, jakie można znaleźć w Castoramie. W różny sposób zostały wykończone ściany okienne (maskownice grzejników) oraz słup nośny na środku pomieszczenia (lustro do zabawy i do ćwiczeń logopedycznych).
Następnym elementem zaczerpniętym z norweskiego wybrzeża są kolorowe domki z białą stolarką. Tutaj pojawiają się zarówno jako półki na pomoce pedagogiczne jak i jako - najfajniejsze - domki i kulodrom do zabawy, gdzie można wejść, schować się, puścić w dół autko czy obejrzeć zwierzaki spacerujące po fototapecie.
Dużym wyzwaniem stało się oświetlenie pomieszczenia. Dotychczas stosowane rozwiązanie, czyli kwadratowe lampy rastrowe wyglądały fatalnie ale miały dwa atuty - niską cenę i idealny blask - innymi słowy, zapewniały odpowiednie natężenie (min 300 lm) i temperaturę barwową. Ponieważ jednak funkcja i forma musiały tutaj się ładnie zgrać, zaproponowano lampy ledowe w kształcie białych obłoków wiszących na różnych wysokościach - dzięki temu pomieszczenie zyskało znacznie przyjemniejszy klimat!
Opisując tę salę należy jeszcze wspomnieć o dodatkach - wymienione już ilustracje lasu ze zmieniającymi się porami roku i tablice korkowe w drewnianych (i pomalowanych) ramach wraz z proporcami sprawiły, że wnętrze nie wydawało się już puste. Tym bardziej, że dwie z tablic vis a vis wejścia zostały przeznaczone na prezentację twórczości dzieci, a trzecia - to kącik przyrodniczo akustyczny, gdzie dzieci mogą obejrzeć ptaki, usłyszeć, jakie wydają dźwięki, pobawić się starym telefonem z cyferblatem czy też wykorzystać go do zabawy w głuchy telefon i ptasie radio.
Na ścianie pomiędzy drzwiami wejściowymi a zapleczem kuchennym wykorzystano też miejsce na "centrum dowodzenia", czyli specjalną, suchościeralną magnetyczną tablicę dla pań, żeby na bieżąco mogły notować posiłki, nieobecności, ważne informacje itd. Bardzo potrzebna rzecz...
Obok drzwi prowadzących do drugiej sali zaplanowano jeszcze tablicę manualną z reniferem oraz tablicę do rysowania kredą.

Projekt został zrealizowany częściowo. Wizualizacje dla drugiej salki przedstawię niedługo :)











Komentarze

Popularne posty